Kategoriler
Otomobil Haberleri

2.1 milyon dolarlık Lotus modeline Türkiye’den talep var

İngiliz markası Lotus Cars, ürettiği yeni elektrikli modeli ile birlikte yepyeni bir dünyaya giriş yapmış oldu. 2.1 milyon dolar fiyatı olan Evija modeli, 1.680 kilogram ağırlığı ile markanın en hafif aracı özelliğini de taşıyor. Detayları haberimizde ele aldık, okumadan geçmeyin.

Türkiye’de araç fiyatları el yakmaya başlamışken, herkesi şaşırtan haber Lotus Türkiye yetkililerinden geldi. Geçtiğimiz günlerde tanıtılan ABD merkezli Lotus’un yeni modeli bütün dünyada haber konusu olmuştu. 2.1 milyon dolara satışa çıkan Lotus’un ilk elektrikli otomobili olma özelliğini taşıyan ‘Evija’ modeli için Türkiye’den talep olduğu söylendi. Sadece 130 adet üretilecek olan model, tasarımı ve fiyatı ile bütün dünyanın ilgisini çekiyor.

İNGİLİZLER AÇIKLADI: ÜRETİM 2020’DE

İngiltere’nin önemli otomobil markalarından bir tanesi olan Lotus, bahsi geçen elektrikli modelin 2020 yılında üretilmeye başlanacağını söyledi. İngilizler, bu araçtan 130 tane üreterek özel bir model olmasını sağlayacak. 2.1 milyon dolar, yani 12 milyon liraya satılacak elektrikli otomobilin, Türkiye satış fiyatının vergiler ile birlikte 15 milyon lirayı bulması bekleniyor. Royal Motors Türkiye Temsilici A. Hilal Aysal, Lotus markası için Türk müşterilerden talep aldığını söyledi.

SADECE 1.680 KİLOGRAM AĞIRLIĞA SAHİP!

Lotus Cars’ın ürettiği en hafif otomobil olma özelliğine sahip olan ‘Evija’ modelinin sadece 1.680 kilogram ağırlığında olduğu da açıklanan bilgiler arasında yer alıyor. Şirketin açıklamalarına göre Evija modeli 1972 beygir güç üretirken, 700 nM tork üretecek. İlk teslimatların 2020 yılında yapılacağı Lotus marka elektrikli otomobilin, Türkiye’ye ne zaman geleceği hakkında bir bilgi olmazken, 130 adet üretilecek olan modelin 1 yıl içerisinde tamamen üretilmesi bekleniyor.

Yazar KADİR BELEK

İstanbul Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği mezunu olan Kadir Belek, 35 yaşında editörlük yapmaya başlamıştır. Yabancı teknolojileri araştırmak ve siz okuyucularımıza sunmakla görevlidir. 28 yaşındadır ve Apple ürünlerine karşı hobisi var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir