Kategoriler
E-Ticaret Haberleri

300 milyar liralık ticaret hacmi için düğmeye basıldı

Ülkemizde e-ticaret hacmi çok ciddi yükseliş yakaladı. 2023 yılına kadar 300 milyar liralık iç ticaret hacminin yakalanması bekleniyor. TBMM’ye konu ile ilgili olarak ‘On Birinci Kalkınma Planı’ adında bir proje teklifi gönderildi.

Türkiye’nin ticaret hacmi yerli firmalarımız sayesinde bir hayli yükseldi. Geçtiğimiz yıl 138,9 milyar lira e-ticaret hacminin sağlanmasıyla birlikte ülkemizde yeni ticaret yolları için umutlanmaya başladık. Mobil uygulamalar veya web sitelerinden ekonomik fiyatlara satın aldığımız ürünler sebebiyle artık e-ticaret ile alışveriş şeklini aktif olarak kullanıyoruz.

2000’li yılların başında ‘alo desin yeter’ diye cep telefonu satın alan büyüklerimiz artık akıllı telefon olmadan yaşayamıyorlar. Ev eşyası ve ev alışverişi yapacak büyüklerimiz artık akıllı telefonlardan online olarak ticaret yapıyorlar. Hal böyle olunca ticaret hacmi beklenmedik bir şekilde yükseliyor.

300 MİLYAR LİRALIK HEDEF KOYULDU

Ülkemizdeki yetkililerden aldığımız bilgiye göre 2023 yılına kadar iç ticaret hacminin 300 milyar lira olması bekleniyor. TBMM Başkanlığı’na sunulan On Birinci Kalkınma Planı kapsamında 4 yıllık plan yapılması hedefleniyor. Bu planlar düzenli bir şekilde uyguladığında ise 2023 yılına geldiğimizde şuandaki ticaret hacminin 2.5 katı bir hacme ulaşmış olacağız.

4 yıllık kalkınma projesinde sadece iç ticaret için değil, dış ticaret içinde çok ciddi adımlar atılacak. İthalatta e-ticareti yaygınlaştırmak için çok ciddi yatırımlar yapılacak. TBMM’ye sunulan teklif kabul edildiğinde bütün detaylar kamuoyu ile paylaşılacak.

Yazar EFE SALİH AKÇAY

ODTÜ İşletme Fakültesi mezunu olan Efe Salih Akçay, profesyonel haber hayatına 2016 yılında başlamıştır. Teknolojiye olan ilgisini fuarlara giderek, güncel teknolojiyi takip ederek gideriyor. 29 yaşındadır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir