Kategoriler
Yaşam Haberleri

Donald Trump, Apple’ın kendi ülkesinde üretim yapmasını istiyor

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Apple’a yüklendi. Macbook Pro’nun Çin’de üretimi için bir muafiyet yapılmayacağını söyleyen Trump, üretimin ABD’de yapılması gerektiğini söyledi.

Son günlerde gündemden düşmek bilmeyen ABD Başkanı Donald Trump’ın elini atmadığı yer kalmadı. Dış ve iç ticaret konusunda önemli adımlar atan Trump, yerli üretim için kolları sıvadı. Çin ile yaşanan ticari sorunlardan dolayı Apple’a yüklenen Trump, üretim için Çin’in değil ABD’nin tercih edilmesini istiyor. Çin’de üretim yapmak için vergi konusunda muafiyet isteyen Apple’a ise red cevabı verildi.

Apple CEO’su Tim Cook, birçok ürünün üretimini Çin’den çekti fakat halen birçok ürün Çin’de üretiliyor. Tim Cook’u zor durumda bırakacak muafiyet kararına dair bilgiyi başkan Trump twitter hesabından bütün dünya ile paylaştı. Apple’ın üretim için ABD’yi tercih etmesi durumunda hem üretimi hem de ithalatı çok daha pahalıya denk gelecek. Bu durumda Türkiye’de fiyatlar çok daha pahalıya denk gelecek.

MACBOOK PRO’YA DİKKAT ÇEKTİ

Donald Trump’ın Twitter aracılığı ile yaptığı duyuruda, sadece Macbook Pro ile ilgili bilgi yer alıyor. Tahminimizce, Apple Macbook Pro’nun üretimi için bir ayrıcalık istedi ve dolayısıyla Trump son paylaştığı tweette bu konuya dikkat çekti. Yaptığı hatadan ders alan Apple’ın üretim hattını ABD’ye taşıyıp taşımayacağı ile ilgili gelişmeleri hep birlikte göreceğiz. Sizde Trump’ın Apple’a olan davranışına bir yorum bırakabilirsiniz.

Yazar EFE SALİH AKÇAY

ODTÜ İşletme Fakültesi mezunu olan Efe Salih Akçay, profesyonel haber hayatına 2016 yılında başlamıştır. Teknolojiye olan ilgisini fuarlara giderek, güncel teknolojiyi takip ederek gideriyor. 29 yaşındadır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir