Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler


Türkiye’de nüfus sürekli olarak artış gösteriyor ve haliyle insanlar ev alırken dikkat edilmesi gereken hususları merak ediliyor. Bu yazımızda ev alırken dikkat edilmesi gerekenleri anlatırken aynı zamanda ev almadan önce yapılması gerekenler listesini de paylaşacağız. Yazdıklarımızı okuduktan ve uyguladıktan sonra ev alırken içiniz rahat olacak çünkü alacağınız evin dezavantajlarını ve aynı zamanda avantajlarını öğrenebileceksiniz. Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler yazımızı ikiye ayıracağız. İlk olarak yatırımlık ev almanın püf noktalarını anlatacağız ve hemen akabinde ailecek yaşamak için nasıl bir ev seçimi yapılmalıdır konusuna değineceğiz.

Yatırımlık ev alırken dikkat edilmesi gerekenler

Asgari ücret ile geçinmenin mümkün olmadığı Türkiye’de kira fiyatları özellikle İstanbul’da el yakmaya başladı. Kültür, sanat ve spor etkinlikleri fazla olan şehir ve ilçelerimizde kira fiyatları bir hayli artış gösteriyor. İstanbul’da kirası en ucuz olan yerler arasında Tuzla, Pendik, Gaziosmanpaşa, Esenyurt ve Bağcılar gibi yer alıyor. Yaşam kalitesinin en düşük olduğu bu şehirlerde genelde yaşanan sorunlar arasında toplu taşıma sorunu da oluyor. Evi çok daha değerli bir hale getiren toplu ulaşım oldukça önemli bir konudur. Otobüs hatlarına ve metro hattına yakın olan bir evin kiralık değeri en az 1500 TL’yi bulurken, satış bedeli ise 500 bin TL’den fazla olabiliyor.

Belediye projelerindeki yeri

Yatırımlık ev veya arsa alırken yapılması gereken en önemli şeylerden birisi, satın alacağınızın evinizin yıllar sonraki değerlerini görebilmektir. Değerlenecek evler daha önce söylediğimiz gibi metroya yakınlığı, havalimanına yakınlığı, otobüs ve diğer ulaşım hatlarına yakınlığı ile belirlenebileceği gibi evin ikametgah adresinin yakınında yapılacak mega projelere göre değişiklik gösterebilir. Bu sebeple ev satın alırken kesinlikle belediye projelerine, mega projelere dikkat etmeniz gerekiyor.

Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler

Kentsel dönüşüm alanlarına yakınlığı 

Satın alacağınız evin değerinin ileride çok daha yüksek olacağını bildiğiniz halde kentsel dönüşüm alanlarının yakınlarında ev aldığınızda hiç beklemediğiniz sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu sorunların en başında sürekli olarak inşaat sesi, evlerin toz dumanı ile dolması ve kentsel dönüşüm inşaat alanlarında yaşanan diğer sorunlar geliyor. Kentsel dönüşümden sonra evlerine geri dönen insanlarda ise genellikle eski alışkanlıklarına devam ederler. Balkonda halı yıkama, semaver yakma yada site yada apartman önünde mangal yakma gibi sorunlardan dolayı yatırımlık olarak aldığınız ev kiralanırken bu tür sorunlar yaşanabilir.

Alt katlarda olmaması 

Yatırımlarınızdan hızlı sonuç alabilmek için bazı şeyler olmazsa olmazınız oluyor. Ev alacağınız aman kesinlikle dikkat etmeniz gereken konulardan birisi ise giriş katında, bahçe katında ve hatta yüksek giriş katlarında ev almamaktır. Özellikle site içerisinde ev alıyorsanız bu katları tercih etmeniz evinizin fiyatını bir hayli düşürecektir.

Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler

 

Site girişlerinde, tek bir giriş kapısı olduğundan giriş katlarda oturan insanların en çok şikayet ettiği konu sürekli olarak araba ve insan sesin olmalıdır ki genelde giriş katlarındaki evlerin camlarını kapalı görürsünüz. Bunun tek sebebi akşama kadar seslerden sıkıldığı ve rahat bir uyku istediği içindir.

Ana yollara yakınlığı

Kiraya vermek veya yıllar sonra daha yüksek fiyatlar satmak için ev satın alırken dikkat edilmesi gereken şeyler arasında ana yollara olan uzaklıkta bir hayli önemlidir. Tuzla ve Pendik gibi İstanbul’un en icra köşelerinde eviniz olduğunda, eğer eviniz D100 karayoluna yakınsa çok yüksek fiyatlara satabilirsiniz. Bunun haricinde havalimanına veya büyük kamu alanlarına giden yollardan, ana caddelerden ev aldığınızda evinizin fiyatı çok daha değerli olacaktır.

Ev almadan önce yapılması gerekenler

Şimdi konu oldukça önemli bir bölüme geldi. Yaşamak için alacağımız bir evi detaylandıracağız. Burada yine maddeler halinde sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Burada yazdıklarımızı okuyunca, ev satın aldıktan sonra yaşanan sıkıntıları da öğrenmiş olacaksınız. Aileniz ile birlikte yaşamak için ev satın alırken en dikkat edilmesi gereken konu, güvenli ve kültürlü insanların yaşadığı bir mahalle bulmak olacaktır. Bu mahalleler genelde İstanbul gibi yerlerde milyon liralık fiyatlara alıcı bulduğu için bizim tercihimiz genelde site içerisinde ev oluyor. Bu yüzden site içerisinde, apartman içerisinde bir daire satın alırken dikkat etmeniz gereken noktalardır.

Kıt bütçe ile lüks ev almayın 

Bu aslında çok önemli bir konudur. Site içerisinde ev satın aldığınız zaman ömür boyu ödemeniz gereken bir para miktarı oluyor. İstanbul yada başka şehir fark etmeksizin aidatlar genelde 100 ile 500 lira arasında değişebiliyor. Pahalı bir semtten ev aldığınızda aidat miktarı 1000 TL ve üstüne kadar çıkabilir. Bu yüzden bütün paranızla ev almak ve daha sonrasında yıllarca aidat ödememek için bu maddeye dikkat edin. İçerisinde havuz olan sitelerde genelde aidatlar 350 TL üzerindedir. Çöp toplama, temizlik ve güvenlik gibi hizmetlerin olduğu yerlerde de aidatlar ortalama 200 TL üzerindedir.

Çocuk parkları yakınından almayın 

Bu maddeyi gördüğünüzde çok şaşıracaksınız fakat bu yazımızda biz size gerçekleri söyleyeceğiz. Çocuklu aileler belki şuan bu sayfayı kapatıp, yazdıklarımıza saçmalık diyecekler ama bu çok ciddi sorunların başında geliyor. Belediyelerin her sokağa yada mahalleye yaptığı çocuk parklarında artık basketbol veya futbol sahası olurken, yürüyüş alanları da oluyor. Oldukça büyük olan bu parklara gün içerisinde binlerce kişi giriyor.

Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler

Sabah 9.00 saatlerinde başlayan insan trafiği çocuk parklarında genelde 00.00’a kadar devam etmektedir. Cuma ve Cumartesi günleri gece saat 03.00’lere kadar insan trafiği devam ediyor. Parka yakın ev satın aldığınızda, çocuklar eğleniyor bile olsa maalesef o sesler sizi rahatsız etmeye başlayacak. Üstelik gece saatlerinde parklara gelip uyuşturucu kullanan, kavga eden yada parkları yıkan kişilerden bahsetmiyoruz bile. Hafta sonları park yakınlarında oturan kişilerin en çok aradığı şey sessizliktir.

Fabrika alanına yakın yerleri kafanızdan çıkarın 

Yine söylememiz gerekiyor ki, fabrika alanları yakınında ev almak kısa bir süre pişmanlık yaratabiliyor. Gece vardiyası olan fabrikalar sebebiyle 1 dakikalık mesafede olan fabrikalardan dolayı uykunuz yarıda kesilebilir. Üstelik fabrikalarda genelde köpekler akşamları dışarıya bırakılır. Bu sebeple fabrika yakınlarından ev aldığınızda akşamları bir saatten sonra evinize yürümekte zorlukta çekebilirsiniz.

Bitişik binalardan ev almayın 

İstanbul’da çok ciddi sorunlardan birisi olan bitişik binalar sorunu, sizin yaşam kalitenizi bir hayli aşağı çekebilir. Satın aldığınız daire ile karşınızdaki binanın dairesi arasında en az 3-4 arabalık bir boşluk olması gerekiyor. Aksi taktirde, ev halkının yaptığı sesli bir sohbet bile sizin yaşam kalitenizi düşürebilir.

Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler

Bunun haricinde yaz aylarında genelde balkonda oturan daire sahipleri sebebiyle de sessizlik ve yaşam kalitesinde sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu sebeple başınızı dört duvar arasından çıkaramayacağınız bir evi kesinlikle satın almayın.

Mümkünse siteden ev almayın 

Yönetici maaşları, güvenlik şirketi bütçesi, temizlikçiler ve genel sorunlar için her ay aidat ödediğiniz yetmiyormuş gibi birde sizden yılda 2-3 defa toplu para istemelerine alışmak istemiyorsanız site içerisinde ev satın almaktan vazgeçin. Site içerisinin genelde çocuk parklarından bir farkı kalmıyor ki, siteden ev alan vatandaşlar genelde dışarısıyla muhatap olmamak için site içerisinde ev satın alıyor. Kalabalığı ve sesi sevmiyorsanız siteden ev alırken bir kez daha düşünün .

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei P30’un fiyatı 5 bin TL’nin altına kadar düştü

Huawei P30'un fiyatı bugün itibarıyla düşüş yaşadı. Gelen bilgilere göre 4.999 TL'ye satılacak olan Huawei P30, 5 bin TL altına düşen telefonlar arasına girdi. Detayları haberimizde ele alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir