Kategoriler
Google Haberleri

Geleceğin kazandıran mesleği SEO olacak

2018 yılında en çok para kazandıran mesleklerden birisi dijital pazarlama oldu. Dijital pazarlamanın ana temeli olan ‘SEO’ kavramını bu haberimizde ele alıyoruz ve aynı zamanda sizlere kurumsal olarak nasıl zengin olabileceğinizi açıklıyoruz.

SEO deyince biliyorum hepinizin aklına çok farklı şeyler geliyor ama bir zamanlar lise öğrencilerinin basit yöntemlerle piyasada iş aradığı bu sektör artık dünyanın en çok kazandıran mesleklerinden birisi oldu. Bu işi yapmak için birçok kişi binlerce lira verip aylar süren eğitimler alıyorlar. Eğer sizde geleceğin mesleğinin neden SEO olduğunu merak ediyorsanız kesinlikle bu yazımızı okuyun çünkü dijital pazarlama hakkında oldukça önemli şeylere değineceğiz. Daha iyi anlamanız için bu konuyu 5 ayrı başlık halinde incelemek istiyoruz. İlk olarak SEO’nun başlangıcı ve nasıl bir meslek haline geldiğinden bahsedeceğiz. Bunların hemen akabinde ise sizlere nasıl para kazandırdığı ve aynı zamanda bu işi yapanların nasıl kurumsal hale gelebileceği hakkında bazı bilgiler vereceğiz.

GOOGLE VE SEO PARA KAZANDIRIYOR

Bir web sitesi yaptığınızda isterseniz amacınız maddi olsun yada tamamen zevk için yazarak kullanıcı kitlesine ulaşmaya çalışın. Sitenizi çok daha fazla kullanıcıya ulaştırmaya ihtiyacınız olduğunu hissetmeye başladığınızda kesinlikle sitenizi daha yukarılara çıkarmak için elinizden geleni yapmaya başlıyorsunuz. Google tam anlamıyla bir arama motoru haline geldiğinde ise oldukça reklam hizmeti vermeye başladı. Adwors ile para basıp en üst sıraya çıkabiliyorsunuz ama burada ele alınması gereken nokta reklam vermediğinizde bile organik olarak yukarı çıkmaktı. İnsanlar bunu istiyorlardı ama bu durum o kadar kolay değildi çünkü milyarlarca site Google botları tarafından takip ediliyor ve buna göre bir sıralama belirliyor. Buna göre Google’ı anlamaya çalışan birçok web sitesi sahibi Türkçe olarak arama motoru optimizasyonu dediğimiz SEO kavramını ortaya çıkardılar.

KURUMSAL BİR İHTİYAÇ HALİNE GELDİ

Sistemin içerisinde olanlar genelde üniversitede okuduğu bölümü iş edinirler ama internete meraklı olanlar ve aynı zamanda gücünün farkında olan girişimciler için SEO mesleklerinin en başında gelen bir şey diyebiliriz. Çünkü klasik olarak bir dükkan açmak artık size para kazandırmıyor. Yemek sektöründe başarılı olma şansınız var ama sadece çalışanlarınızın maaşlarını ödeyebilirsiniz ve aynı zamanda kiranızı çıkarabilirsiniz. Büyümek için kesinlikle internete gerek vardır internette birisi ‘istanbul kebapçı’ yazdığınızda üst sıralarda olmak için reklam bütçenizi artırmalı veya işini bilen bir SEO uzmanı ile çalışmanız gerekiyor. Küçük bir işletme olarak başlayan ama internetin gücünü asla küçümsemeyen patronlar internette görünmek için ilk olarak web sitesi açmaya başladılar. Web sitesinden sonra ise Google Adwors ve SEO kavramını ortaya çıkardılar. SEO artık bireysel müşterilerden ve ihtiyaçlardan çok kurumsal alanda en çok ihtiyaç duyulan bir iş alanı oldu.

KENDİ STRAJENİZİ OLUŞTURMAK MÜMKÜN HALE GELDİ!

Google’da üst sıralarda olmak için onların verdiği kuralları yerine getirmek gerekiyor. Kopya içerik yerine kendiniz yazmalısınız ve sitenizin doğru kodlanması gerekiyor. Web siteleri için ayrı, e-ticaret siteleri ve kurumsal siteler için ayrı ayrı politikaları olan Google’ı anlamak için önce bu politikaları anlamak gerekiyor. Google’ı anlamak için öncelikle kurallara göre oynamanız gerekiyor. Kuralları okuduktan sonra kendi stratejinizi belirleyebilirsiniz. Bunu tıpkı bir avukat gibi düşünün. Bir davayı birçok avukat farklı şekilde yorumlar. Dünyanın en iyi avukatları ise kanunları çok iyi bilen avukatlardır ve yine en çok para kazanan avukatlar yine kanunları iyi bildiği için hangi açıklardan yararlanacağını bilendir. Buradan yola çıkacak olursak iyi bir SEO uzmanı olmak istiyorsak arama motorlarının politikalarını çok iyi bilmeliyiz. Böylece nasıl bir yol izleyeceğimizi belirler ve kendi maaşımızı kendimiz verebiliriz. Maaşınızın en az asgari ücretin 10 katını olacağını söyleyelim..

PARA KAZANMAK SEO KURALLARI İLE ÇOK KOLAY OLDU

Türkiye’de bir insan para kazanabilmek için en az 23 yaşına kadar bekliyor. 18 yaşında üniversiteye başlayan birçok gencin 1 yıllık zorunlu hazırlık eğitimiyle birlikte 4 yıllık lisans eğitimi biliniyor. Ortalama olarak 23 yaşında mezun olan bir gencin para kazanma yaşı yüksek lisans, dil eğitimi, mühendislik programları ve yurt dışı eğitimiyle birlikte 28 yaşına kadar eğitimlerin uzaması ihtimali vardır. Bu yaşa gelince eğitiminiz sebebiyle maaşınız en az 5 bin lira başlar evet ama Türkiye’de yaşıyoruz ve burada iş hayatı çok farklıdır. Benim çok yakın arkadaşlarım aylık 15 bin liraya mağazada çalışıyorlar, dolayısıyla yıllarca okuyup çok iyi maaş alacaksınız diye bir kural yoktur. Para kazanmak için sizde SEO’ya günde en az 1 saat ayırın. İlk olarak deneme-yanılma yöntemleri ile birkaç web sitesi açın. Web sitelerinizi asla kapatmayın ve farklı stratejiler ile SEO uygulayın. Kendi kurallarınızı oluşturduktan ve az önce bahsettiğimiz arama motoru politikalarını ayarladıktan sonra artık sizde kurumsal bir iş alabilir ve para kazanmaya başlayabilirsiniz.

KURUMSALLIK İNTERNETTE PARA KAZANDIRIR

Herkes gibi SEO işini yapmaya başladığınızda hemen meslek olarak edinemiyorsunuz. Google Adwors ile SEO arasındaki bağlantıyı çözmeniz zaten birkaç ay alacaktır. Bunların hepsini yaptıktan sonra ise yavaş yavaş SEO öğrenmeye başlıyor olacaksınız. İşte bu aşamadan sonra eğer gerçekten dürüst çalışıyor ve başarılı bir referans listeniz olursa kurumsal şirketler sizlerle çalışmaya başlayacaktır. Genelde e-ticaret sitesi işleten işletmeler ve aynı zamanda prestij çalışmaları yapan mobilya ve yemek işletmeleri sizlerle çalışmaya başlayacaktır. İşte bu aşamada isterseniz ek olarak isterseniz de bu işi bir meslek haline getirip kurumsal olma yoluna girmeniz gerekiyor. Kurumsal olma aşamaları ve şirket olma aşamalarından sonra çok daha fazla para kazanacaksınız ki zaten bir süre sonra masa başında günde 1-2 saat çalışarak raporlara baktığınızı çok net bir şekilde görebileceksiniz.

Yazar KADİR BELEK

İstanbul Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği mezunu olan Kadir Belek, 35 yaşında editörlük yapmaya başlamıştır. Yabancı teknolojileri araştırmak ve siz okuyucularımıza sunmakla görevlidir. 28 yaşındadır ve Apple ürünlerine karşı hobisi var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir