Google Street aracı Wi-Fi şifrelerini izinsiz kaydediyor

Google Haritalar servisinin kullanıcısı sayısını artırmak için dünyayı turlayan Google Street View araçlarında, gezilen yerlerdeki Wi-Fi şifrelerini izinsiz kaydeden bir yazılım tespit edildi. Google bu sebeple 13 milyon dolarlık bir cezaya maruz kaldı. Bu haberimizi okumadan geçmeyin.


Google’ın Haritalar ürünü için özel olarak geliştirdiği ‘Street View’ özelliğinde bomba bir haber ortaya çıktı. Dünyanın her yerinde birçok mahalle, cadde ve sokağın görüntüsünü görebildiğiniz bu özellik genelde Google Haritalar’da kullanıcılar tarafından beğeni topluyor. Edindiğimiz bilgilere göre Google Street aracı, gezdiği yerlerdeki Wi-Fi bağlantılarının parolalarını kırıyor ve şifrelerini kendi hafızasında tutuyor.

Veri toplama konusunda kendisinden beklenileni daha fazla ortaya koyan Google’ın bu hareketi büyük tepki topladı. Üstelik, Google’ın Wi-Fi bilgilerini çalacak olan yazılımı bilinçli olarak araçlarına aktardığı da söyleniyor. Olayın 2007 ile 2010 yılları arasında gerçekleştiriği dile getirilirken, Google’a bu sebeple 5 milyon dolardan fazla ceza kesildiği de söylendi.

2010 yılında, Google kesilen bu cezayı az bulan davacılar Google’a karşı tekrar bir dava açtı. Açılan dava sonucunda Google’ın 7 milyon dolarlık cezası 13.3 milyon liraya çıkarıldı fakat davacılar yine tatmin olmadı. Wi-Fi şifrelerinizi izinsiz kaydeden Google’ın araçlarının halen böyle davranıp davranmadığı ile ilgili olarak herhangi bir bilgi paylaşılmış değildir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Toyota’nın kendini şarj eden aracı internette rekor kırdı!

Toyota'nın kendi kendini güneş enerjisiyle şarj eden aracı otomobil sevenler tarafından büyük ilgi görüyor. Yüzde 100 elektrikli motor seçeneğiyle satışa çıkan araç, konforu ve iç dizaynı ile de adından söz ettiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir