Kategoriler
Otomobil Haberleri

Google Street aracı Wi-Fi şifrelerini izinsiz kaydediyor

Google Haritalar servisinin kullanıcısı sayısını artırmak için dünyayı turlayan Google Street View araçlarında, gezilen yerlerdeki Wi-Fi şifrelerini izinsiz kaydeden bir yazılım tespit edildi. Google bu sebeple 13 milyon dolarlık bir cezaya maruz kaldı. Bu haberimizi okumadan geçmeyin.

Google’ın Haritalar ürünü için özel olarak geliştirdiği ‘Street View’ özelliğinde bomba bir haber ortaya çıktı. Dünyanın her yerinde birçok mahalle, cadde ve sokağın görüntüsünü görebildiğiniz bu özellik genelde Google Haritalar’da kullanıcılar tarafından beğeni topluyor. Edindiğimiz bilgilere göre Google Street aracı, gezdiği yerlerdeki Wi-Fi bağlantılarının parolalarını kırıyor ve şifrelerini kendi hafızasında tutuyor.

Veri toplama konusunda kendisinden beklenileni daha fazla ortaya koyan Google’ın bu hareketi büyük tepki topladı. Üstelik, Google’ın Wi-Fi bilgilerini çalacak olan yazılımı bilinçli olarak araçlarına aktardığı da söyleniyor. Olayın 2007 ile 2010 yılları arasında gerçekleştiriği dile getirilirken, Google’a bu sebeple 5 milyon dolardan fazla ceza kesildiği de söylendi.

2010 yılında, Google kesilen bu cezayı az bulan davacılar Google’a karşı tekrar bir dava açtı. Açılan dava sonucunda Google’ın 7 milyon dolarlık cezası 13.3 milyon liraya çıkarıldı fakat davacılar yine tatmin olmadı. Wi-Fi şifrelerinizi izinsiz kaydeden Google’ın araçlarının halen böyle davranıp davranmadığı ile ilgili olarak herhangi bir bilgi paylaşılmış değildir.

Yazar KEREM GÖKTE

Marmara Üniversitesi Metalurji ve Malzeme mühendisliği öğrencisi olan Kerem Gökte, meslek hayatını yazılara dökerek okuyucularımız için içerik üretiyor. Grafiklerle arası iyidir ve en büyük hayali Google'da çalışmaktır. 23 yaşındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir