Kategoriler
Dijital Haberler

Mobil SEO sesli arama özelliğini şart kılabilir

İnternet dünyasında son zamanlarda mobil dönemi yaşanıyor ve bu dönemde dikkat etmeniz gereken şey ‘Mobil SEO’ kavramıdır. Bu haberimizde Mobil SEO’da dikkat etmeniz gereken bütün detayları ele alıyoruz.

Her geçen gün artan teknoloji ve aynı zamanda piyasanın sürekli olarak mobil cihazlara kayması birçok alanda yeniliği zorlamaya başladı. Google başta olmak üzere bütün arama motorları mobil cihazlarda geçerli olan mobil web sayfalarına yoğunluk vermeye başladı. Mobil SEO bu anlamda gelişmeye ve zorlaşmaya başladı diyebiliriz ama bu alanda bizim çok önem verdiğimiz ve eminiz ki birçok kişi tarafından da sürekli olarak dile getirilen sesli arama özelliği var. SEO derken burada ele alınması gereken konulardan bir tanesi genel olarak mobil sayfalardaki SEO’dur. Akıllı telefonlarda artık her ne kadar AMP denen hızlandırılmış sayfalar yer alsa da halen milyonlarca sitenin AMP özelliği yok ve mobil arama sonuçlarında üst sıralarda gelebiliyorlar. İşte bu yüzden SEO kısmında başarılı olmak için arama motorlarının önem verdiği şeyleri dikkate almak gerekiyor. Bu yazımızda sesli arama özelliği ve Mobil SEO için başarısından bahsedeceğiz.

MOBİL SEO’DA DİKKAT ETMENİZ GEREKİYOR

  1. Sayfa düzeni: İlk olarak dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi sayfa düzenidir. Yazınızın başlığı, resim yeri ve metin kısmından reklamların görüneceği kadar birçok yerin ele alınması gerekiyor. Eğer sizde Google’da üst sıralarda çıkmak istiyorsanız bu maddeyi dikkate alın. Biliyoruz, bazılarınız şuan üst sıralarda yer alıyor ve dediklerimizi ciddiye almıyor ama algoritma güncellemesinde sayfalarca geriye düşebilir ve sektörden yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirler. Bu yüzden sayfa düzeninizi Mobil SEO kurallarına göre alın. ‘Header’ kısmı tam anlamıyla yazı başlığı, yazı resmi ve metinden oluşmalıdır. Başka şeylerin olması SEO puanını azaltacağı gibi aynı zamanda sayfa düzenini bozar ve kullanıcıları siteden uzaklaştırır. Bu yüzden bu konuya önem verin.
  2. Sesli arama özelliği: Sesli arama özelliği sadece Türkiye’de her gün milyonlarca insanlar tarafından kullanılıyor. Henüz Google tarafından şart koşulan şeyler arasında değil ama biz veGoogle olarak çok yakında tıpkı ‘https’ gibi sesli arama özelliğinin de önemli bir faktör olacağını biliyoruz. Konuya ek olarak ele alınması gereken detaylardan bahsetmek gerekirse sitelerde özellikle arama ve yorum kısmında artık sesli arama özelliği büyük bir eksikliği ortadan kaldıracak. ‘Alo desin yeter’ diyen eski kuşak artık akıllı telefon olmadan sokağa bile çıkmıyor ve gün içerisinde internet ihtiyacını ve aynı zamanda telefondaki hareketlerini sesli komut ile kontrol ediliyor. Web sitelerinde de sesli komutun önemli bir faktör olacağını düşünüyor ve bu anlamda siz okuyucularımıza sesli arama özelliğini kesinlikle es geçmememiz gerektiğini söylemek istiyoruz.
  3. Sayfa yükleme hızı: Biliyoruz, yıllardır sayfa hızı maddesini görmekten bıktınız ama dünyanın sonuna kadar sayfa hızı sıralamayı etkileyen ve Mobil SEO denince akla gelen ilk şeylerden olacak. İnsanlar yavaş sayfaları, her yeri reklamlarla olan sayfaları sevmiyorlar ve sitelere girdikleri gibi çıkış yapıyorlar. İşte bu sebepten dolayı hemen çıkma oranı artıyor ve sonrasında bu konu için araştırmalara giriş yapıyorsunuz. Bu yüzden sitenizi güvenli ve hızlı sunucularda barındırın. Ucuz fiyata limitsiz hosting almak gibi bir saçmalık yapmayın ve kesinlikle söylediğimiz her şeyi okuduktan sonra merak ettiklerinizi bize sormayı unutmayın.

Yazar EFE SALİH AKÇAY

ODTÜ İşletme Fakültesi mezunu olan Efe Salih Akçay, profesyonel haber hayatına 2016 yılında başlamıştır. Teknolojiye olan ilgisini fuarlara giderek, güncel teknolojiyi takip ederek gideriyor. 29 yaşındadır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir