Kategoriler
İnternet Haberleri

Otonom araç teknolojisinde yeni dönem! Tek sürücü yetecek

Otonom araç teknolojisinde yeni bir döneme geçildi. Peloton isimli bir Amerikan şirketi, tek bir sürücü ile birden fazla araç sürüşünü gerçekleştirecek bir teknoloji üretti. Şirkete ait sensörler ile yapılan bu yeni teknoloji ürünü 2020’de yollara çıkacak.

Teknolojinin gelişmesi, sadece akıllı telefon yada diğer teknolojik ürünlerde değil, hayatımızda olmazsa olmazsa otomobil sektöründe de etkisini göstermeye başladı. Yabancı kaynaklardan edindiğimiz bilgiye göre ABD’nin gelişmiş firmalarından bir tanesi olan Peloton Technology, tek sürücünün birden fazla araç kullanmasının önünü açacak bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Trafiğe kapalı alanda testlerde başarı sağlandı.

2019 yılında Orlando’da gerçekleşen ve büyük otomobil firmalarında da yer aldığı Otomatik Araç Sempozyumu’nda tanıtılan bu teknoloji, özellikle nakliye firmaları tarafından merak konusu oldu. Yardımcı sürüş teknolojileri üzerinde çalışan Peloton şirketi, tek sürücü ile birden fazla araç sürmeye imkan tanıyan yeni teknolojisini 2020 yılında tanıtacak.

Peloton Technology yönetim kurulu başkanı Josh Switkes, öncü sürücünün hareketleri ile birkaç aracın kontrol edebilmenin mümkün olduğunu açıkladı. Otonom araç teknolojisindeki bu yeni trend ile birlikte artık bir kamyon ve çekici sürücüsü, arkasındaki araçları kontrol edebilir bir hale gelecek. Şirketin özel olarak ürettiği sensörler sayesinde, en öndeki araçtaki sürücünün yaptığı gaz, fren, dönüş gibi birçok hareket sensörler tarafından anlık olarak diğer araçlara aktarılacak.

Belirli bir rota izleyebilecek olan sürücüleri, arkasındaki bir veya birden fazla araç takip edebilecek. Bu demek oluyor ki, öndeki sürücünün bir hatası arkadaki tüm araçların kaza yapmasına da olanak sağlayacak. Peloton Technology tarafından geliştirilen bu yeni teknolojisinin avantajları çok ama aynı zamanda dezavantajları da var. 2020 yılında tek sürücü ile birden fazla araç sürmeye imkan tanıyacak bu teknolojinin getirdiklerini hep birlikte göreceğiz.

Yazar ESRA YILDIZ

Balıkesir Üniversitesi Siyaset Bilimleri Fakültesinden mezun olduktan sonra kendi mesleğine yerine teknolojiyi seçen Esra Yıldız, teknoloji ile alakalı her şeyi araştırarak içerik hazırlıyor. 30 yaşına daha yeni girdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir