Kategoriler
Yaşam Haberleri

Türk üniversite öğrencileri yüzde 80 yerli roket yaptı!

Gedik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin bir araya gelerek tasarladığı ve üretimde yüzde 80’i yerli olan roket ortaya çıktı. Teknofest’e hazırlanan öğrenciler, yerli roket ile Türkiye’yi ABD’de yapılacak yarışmada temsil etmek istiyorlar.

Türkiye’de eğitim ve öğretim artık teknolojiyle birleşmeye başladı. Özellikle üniversitede birçok girişimci bir araya gelerek, hayallerini gerçekleştirmek için hem üniversite, hem belediye hem de bakanlık tarafından verilen bütçeleri kullanarak çok ciddi ürünleri üretmeye başladılar. İstanbul Gedik Üniversitesi öğrencileri, yüzde 80’i yerli olan bir roket geliştirdi.

Üretilen yerli roket, yerden 3 kilometre yüksekliğe çıkabiliyor. Üstelik 4 kiloya kadar yük taşıma imkanı olan bu roketlerin ebatları büyütüldüğünde, çok daha fazla yük taşıma kapasitesine sahip olacak. Gedik Üniversitesi öğrencilerinin ürettiği bu roketin, ilerleyen yıllarda yerli uydu sistemlerini uzaya göndermek için kullanılabilir.

Karbon fiber malzemeden üretilen roketlerde başka bir malzeme kullanılmıyor. Oldukça maliyetli olan roket üretimine hem üniversite hem de bakanlık destek çıkıyor. Mühendislik öğrencilerinin, Eylül ayında Atatürk Havalimanı’nda yapılacak Teknofest’e hazırlandıkları da söylendi. Oldukça büyük hediyelerin olduğu Teknofest’te binlerce girişimci bir araya geliyor.

Gedik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri, ilerleyen günlerde ABD’de yapılacak olan roket yarışmasına katılmak istediklerini dile getirirken, destek almak için yetkili kişilere seslendi.

Yazar EFE SALİH AKÇAY

ODTÜ İşletme Fakültesi mezunu olan Efe Salih Akçay, profesyonel haber hayatına 2016 yılında başlamıştır. Teknolojiye olan ilgisini fuarlara giderek, güncel teknolojiyi takip ederek gideriyor. 29 yaşındadır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir