Türk üniversite öğrencileri yüzde 80 yerli roket yaptı!

Gedik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin bir araya gelerek tasarladığı ve üretimde yüzde 80’i yerli olan roket ortaya çıktı. Teknofest’e hazırlanan öğrenciler, yerli roket ile Türkiye’yi ABD’de yapılacak yarışmada temsil etmek istiyorlar.


Türkiye’de eğitim ve öğretim artık teknolojiyle birleşmeye başladı. Özellikle üniversitede birçok girişimci bir araya gelerek, hayallerini gerçekleştirmek için hem üniversite, hem belediye hem de bakanlık tarafından verilen bütçeleri kullanarak çok ciddi ürünleri üretmeye başladılar. İstanbul Gedik Üniversitesi öğrencileri, yüzde 80’i yerli olan bir roket geliştirdi.

Üretilen yerli roket, yerden 3 kilometre yüksekliğe çıkabiliyor. Üstelik 4 kiloya kadar yük taşıma imkanı olan bu roketlerin ebatları büyütüldüğünde, çok daha fazla yük taşıma kapasitesine sahip olacak. Gedik Üniversitesi öğrencilerinin ürettiği bu roketin, ilerleyen yıllarda yerli uydu sistemlerini uzaya göndermek için kullanılabilir.

Karbon fiber malzemeden üretilen roketlerde başka bir malzeme kullanılmıyor. Oldukça maliyetli olan roket üretimine hem üniversite hem de bakanlık destek çıkıyor. Mühendislik öğrencilerinin, Eylül ayında Atatürk Havalimanı’nda yapılacak Teknofest’e hazırlandıkları da söylendi. Oldukça büyük hediyelerin olduğu Teknofest’te binlerce girişimci bir araya geliyor.

Gedik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri, ilerleyen günlerde ABD’de yapılacak olan roket yarışmasına katılmak istediklerini dile getirirken, destek almak için yetkili kişilere seslendi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple’dan Tesla’ya bir darbe daha! Üç mühendis aldı

Apple, elektrikli otomobil projesi kapsamında Tesla'nın en önemli isimlerinden birisini daha bünyesine kattı. İç ve dış tasarımdan sorumlu Steve MacManus artık bir Apple çalışanı oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir